По данни на Националната агенция по приходите (НАП) през 2020 година в България са подадени близо 285 000 данъчни декларации, от които над 80% са изпратени в агенцията онлайн. За да подаде своята декларация, всеки един от нас трябва да мине през три стъпки – да попълни своя онлайн справочник, да го предаде на счетоводител, който да подготви съответната годишна данъчна декларация и след това да я подаде в най-близката пощенска станция или онлайн.
Това е един от най-често задаваните въпроси от хората относно получените доходи през годината и за кои от тях е нужно подаването на годишна данъчна декларация (ГДД). Затова тук ще разгледаме някои от основните случаи, в които сме задължени да подаваме данъчна декларация.
Според българското законодателство всички местни физически лица:
са задължени да подават декларация през съответната данъчна година.
Ако също така физическите лица:
също трябва да подадат годишна данъчна декларация.
Всеки е длъжен да подаде декларация, ако е местно физическо лице, което означава, че има постоянен адрес в България или пребивава на територията на страната повече от 183 дни, т.е. 6 месеца през всеки 12-месечен период.
И по-точно, ако доходите на едно физическо лице са облагаеми, то по всяка вероятност следва да подаде декларация. Това не е необходимо единствено, ако човек е получил доход по трудово правоотношение и има работодател, който към 31-ви декември вече е определил и изравнил годишния размер на данъка. Подаването на декларация не е необходимо и в случай че човек няма работодател към 31.12. от данъчната година, но въпреки това, авансово удържания данък е равен на дължимия данък върху общата годишна данъчна основа и/или отговаря на останалите по-специфични условия, изброени в чл.52 от закона. Трябва да се има предвид обаче, че облекчението за подаване не важи, ако физическото лице е получило и странични доходи, освен тези, посочени в трудовия договор.
Датите за подаване на данъчна декларация и внасяне на сумата по самия данък варират всяка година. Трябва добре да следим за това, тъй като сме подложени на глоби, ако изпуснем който и да е от двата срока. Тази година те бяха следните:
Глобата, която трябва да заплатим, в случай че изпуснем тези срокове, е между 500 лв. и 1000 лв. От друга страна, всеки, който подаде декларацията си до 31-ви март и внесе съответния дължим данък до 30-ти юни, може да се възползва от отстъпка, в случай че няма други задължения към датата на подаване на декларацията.
Според българското законодателство, физически лица, които са внесли през годината лични осигуровки за осигурителен стаж при пенсиониране, такива които през годината са правили лични вноски за доброволно осигуряване и застраховки „Живот“ или са с 50% и над 50% намалена работоспособност, при условие че облекчението не е ползвано през годината, имат право да се възползват от данъчно облекчение. Това важи също така и за млади семейства за лихвените плащания по ипотечен кредит при определени условия.
За да се изготви успешно една годишна данъчна декларация, физическото лице е длъжно да представи документи за всички получени доходи през годината. Приложените документи трябва да включват:
Повече информация относно данъчната декларация и нейното подаване може да се намери на сайта на Националната агенция по приходите (НАП).